ÖZGEÇMİŞİM / MY RESUME

Emekli Deniz Y.Müh.Kd. Albay A.Zafer BETONER 15 Ekim 1956 tarihinde İstanbul ili Beyoğlu ilçesinde doğmuş, ilk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamlamıştır. 1974 yılında Deniz Harp Okuluna girmiş, 1978 yılında mezun olarak Teğmen rütbesi ile Deniz Kuvvetlerine katılarak TCG İzmir Muhribinde Muhabere Subayı olarak ilk görevine başlamıştır.

Bu görevden sonra 1980-1983 yılları arasında sırası ile TCG Kurtaran Gemisi (Kurtarma Gemisi) Seyir/ Harekât Subaylığı ve TCG Girne Gemisi (Karakol Botu) II.Komutanlığı görevlerinin ardından 1984-1986 yılları arasında A.B.D.’nin Kaliforniya Eyaleti’nin Monterey şehrinde bulunan Naval Post Graduate School’da Elektronik üzerine Yüksek Lisans (MS) ve Bilgisayar üzerine Lisans (BS) eğitimi almıştır. Yurda döner dönmez Federal Almanya’da inşa edilen TCG Yavuz Fırkateynine Uçaksavar (daha sonra ismi Hava Savunma Harbi olarak değiştirilmiştir) Subayı olarak atanmış ve İsviçre’nin Zürih şehrinde yerleşik Oerlikon Contraves firmasında gördüğü Seaguard Sisteminin eğitiminden sonra gemiye katılarak 17 Temmuz 1987 günü gemiyi Hamburg’ta teslim alan kadroda yer almıştır.

Fırkateyinlerimizin Güdümlü Mermilere karşı yakın savunma sistemi olan ve Arama Radarı (Dolphin), Takip Radarları (Ku Band) ve 25 mm toplardan oluşan Seaguard (CIWS) sisteminin bakım/tutum ve kullanımından da sorumlu olarak çalıştığı bu görevi takiben 1989 yılından itibaren sırasıyla TCG Yavuz Gemisinde Suüstü Harbi ve Silâh Elektronik Subaylığı görevlerinde bulunmuştur. 1990-1995 tarihleri arasında Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda İşletme Müdürlüğünde Silâh Grup Müdür Vekilliği (Sistem Onarım ve Montaj faaliyetleri) ve Plân, Keşif ve Dizayn Müdürlüğünde ise Gemi İnşa Subaylığı (Denizaltı ve Fırkateyn başta olmak üzere; gemi inşa faaliyetlerinde planlama, iş emri hazırlanması ve malzeme yönetimi ile Deniz Kuvvetleri, Tersane ve Yüklenici Firmalar arasında projelerin koordinasyonu) görevlerinde çalışmıştır. Bu dönemde ayrıca, gemilerin Yavuz Sınıfı fırkateynlerin ve Preveze Sınıfı denizaltıların COSAL/COSMAL’larının hazırlaması ve malzemelerinin tanıtım/kodlandırma faaliyetleri kapsamında Gölcük Envanter Kontrol Merkezinde yürütülen çalışmalara katkıda bulunmuştur.

1996 yılında Almanya’nın Kiel şehrinde Denizaltı İrtibat Subaylığı görevinden dönüşünde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı karargâhına atanmıştır. Karargahta 1996-2000 tarihleri arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Teknik Başkanlığı Gemi İnşa Dairesi Başkanlığı’nda; Denizaltı, Fırkateyn ve Mayın Gemileri Şb.Müdürlüğü yapmıştır. Dört yıllık bu sürede yürütülmekte olan bu projelerin program yöneticiliği yanı sıra, MSB Dış Tedarik D.Bşk.lığınca tedarik edilen Gür Sınıfı Denizaltı Gemileri ve Modern Torpido ile SSM tarafından tedarik edilen Aydın Sınıfı Mayın Avlama Gemileri projelerinin (şartnamelerin hazırlanması, ihaleye çıkılması, sözleşmelerin yapılması ve kontratların yürürlüğe konulması aşamaları dahil)  Proje Yöneticiliğini yapmıştır. Ayrıca bu dönem içinde NATO PG-38 (NSRS) Denizaltı Kurtarma Sistemi Çalışma/Proje grubunda üç yıla yakın aktif olarak görev almıştır.

Ardından 2000-2002 arasında Almanya’nın Bremen şehrinde Gemi İnşa Projeleri Koordinatörü olarak Genelkurmay Başkanlığınca tevdi edilen yurt dışı daimî görevini tamamlamıştır. Bu görev sırasında yürürlükteki Denizaltı, Fırkateyn, Hücumbot (İrtibat Sb.lığı dahil) ve Mayın Gemileri (SSM PKO Başkanlığı dahil) İnşa Projeleri ile iligili olarak Dz.K.K.lığı’nın direktifleri doğrultusunda Ana ve Alt Yüklenici firmalar ile koordinasyon faaliyetlerini yürütmüştür.

30 Ağustos 2002 tarihinde Kıdemli Albaylığa terfi eden Albay A. Zafer BETONER, Yurt Dışı Sürekli Görevi sonunda MSB.lığı Savunma Sanayii Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığında Plân Yönetim ve Tanıtım Şube Müdürlüğü (Türk Savunma Sanayiinin tanıtımı, Fuarlar, IDEF-03 ve IDEF’05 MSB Genel Koordinatörlüğü) görevine atanmıştır.

Bu görevi süresince; 2004’te bir yıl süre ile Çok Taraflı Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü (CNAD ve WEAG/EDA faaliyetlerinde Ulusal Silahlanma Yöneticisi sekreterliği) görevini de vekaleten yürütmüştür. Son dönemde ise 01 Nisan 2005 – 22 Ağustos 2005 tarihleri arasında Savunma Sanayii Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı görevine vekâlet etmiştir. 28 Şubat 2006’da MSB.lığı Teknik Hizmetler Dairesi Plan ve Yönetim Şube Müdürü olarak emekli olmuştur. Özel sektörde ilk deneyim olarak Yonca-Onuk JV Tersanesinde Pazarlama Müdürü olarak görev yapmıştır.
2008 yılı Ekim ayından itibaren Deniz Sistemleri Semineri ile başlayarak Kara Sistemleri Semineri ve Hava_Aviyonic Sistemleri Seminerini organize etmektedir.  

E.Dz.Y.Müh.Kd. Albay A. Zafer BETONER evli ve iki kız çocuk babası olup, iyi İngilizce ve günlük konuşma düzeyinde Almanca bilmektedir.06.11.78 – 05.01.79
Subay Görev Öncesi Muhabere Kursu, Gölcük

05.12.83 – 05.03.86
Naval Post Graduate School, 590 MSEE, Monterey/California

28.04.86 – 20.06.86
Seaguard/OCAG (CIWS) Operatör Kursu, Zürih/İsviçre

22.09.86 – 01.05.87
Seaguard/OCAG (CIWS) Bakım Kursu, Zürih/İsviçre

24.11.86 – 13.02.87
Seazenith 25 mm Top /OCAG Operatör/Bakım Kursu, Zürih/İsviçre

04.05.87 – 03.07.87
Dolphin Radarı/Siemens-Plessey Bakım Kursu, Isle of wight/İngiltere

04.11.91 – 15.05.92
ISUS 83-2/Atlas Elektronik Bakım Kursu, Bremen/Almanya

14.06.93 – 10.09.93
Seazenith 25 mm Top Kursu/OCAG Bakım Kursu, Stockach/Almanya

30.08.95 – 30.08.96
Denizaltı İrtibat Subaylığı / Kiel – Almanya

30.08.96 – 30.09.99
Dz.K.K.lığı, GİD Bşk.lığı, Denizaltı Şb. Md. (Mayın Şb. Md.ne vekalet)

30.09.99 – 20.08.00
Dz.K.K.lığı, GİD Bşk.lığı, Fırkateyn Şb. Md.

20.08.00 – 10.08.02
Gemi İnşa Projeleri Koordinatörlüğü Bremen / AlmanyaNavy Captain (Ret.) A. Zafer BETONER (Turkish Navy-MSEE) was born in İstanbul on October 15th, 1956. He completed his primary and secondary school in Istanbul. He attended the Turkish Naval Academy in 1974 and graduated as an Ensign in 1978.

He started his first duty as a Communication Officer on “TCG İZMİR” Destroyer. After completing this service, he had served as a Navigation Officer on “TCG KURTARAN”, Submarine Rescue Ship. As followed Executive Officer on “TCG GİRNE” Gunboat between 1980 and 1983. 

Following that he has completed Master of Science Degree in Electronic Engineering (BS Degree in Computer Science) at Naval Post Graduate School in Monterey / California, USA between 1984 and 1986. After returning to Turkey, he was assigned as an Anti-Air Warfare Officer to TCG Yavuz Frigate built in Germany.  He was one of the plank owners of this ship during the handing over ceremony on 17th July, 1987.

After 1989, he served as an Anti-Surface Warfare Officer and then as a Weapon Electronic Officer on TCG Yavuz Frigate. Right after completing his sea duty (active duty) period, he had served as Weapon Group Manager (System Maintenance, Repair and Installation) in Production Department, and Shipbuilding Managing Officer (Planning, Work Order Preparation, and Material Management, and Project Coordination) in the Planning, Estimating and Design Department of Gölcük Naval Shipyard Command between 1990 and 1995. He also extensively cooperated with EKM (Turkish Navy Inventory Control Center) ILS, COSAL/COSMAL, LSA issues for shipbuilding projects. 

In August 1995, he was assigned as Submarine Liaison Officer at HDW Shipyard in Kiel, Germany for the Coordination of 206 Class Submarine Construction. He had been given the chance to learn about the German Shipbuilding activities for 209 and 212 Class Submarines.  

After completing this duty, he was assigned to Turkish Naval Force Command Headquarters in Ankara. Between 1996 and 2000, he has served as the Chief of the Submarine (PREVEZE and GÜR Class Submarines Projects), the Mine (MHV Project) and the Frigate (MEKO, Light Frigate and MILGEM projects) Divisions in Shipbuilding Department at Chief of Techniques of TNHQ. During this four-year period; he had managed the GÜR Class Submarine and Modern Torpedo Acquisition Projects with MND Foreign Procurement Department, and also Aydın Class Mine Hunter Acquisition Project with SSM (UDI) including RfP preparation, Tendering, Contracting and Contract Signing Processes while working on the management of ongoing projects. 

Parallel with these activities; he had also been involved with NATO PG 38 (NSRS) Submarine Rescue System Project (MOSHIP & SRV) for about three years.     

After this Headquarters missions’ period, he had completed his abroad duty as a “Turkish Naval Projects Coordinator” in Bremen, Germany (assigned by TGS as Technical Attache) for the Frigate, Submarine, Fast Patrol Boat and Mine Hunting Shipbuilding (as also SSM PCO Head) Programs, and their related subcontracting activities in accordance with the directives of the TNHQ Chief of Techniques between 2000-2002.

In 2002 he was assigned to the Defense Industry Foreign Relations Department of Ministry of Defence (MND) as a Chief of Plan, Management and Publicity (Promotion of Turkish Defence Industry, Exhibitions, General Management of IDEF-03 and IDEF’05 at MND) Division.

Additionally, he had served as a Chief of Multilateral Foreign Relations (NATO CNAD, WEU WEAG, EU EDA) Division in 2004. Navy Captain BETONER was promoted to senior captain in 2002. He had also served as Deputy Head of Defense Industry Foreign Relations Department between 01.04.2005 – 22.08.2005 at MND. 

Lastly, Captain A. Zafer BETONER was assigned Technical Services Department of MND as a Chief of Plan, Management and Publicity Division. 

He got retired from Defense Industry Technical Services Department of MND as a Chief of Plan, Management and Publicity Division in 28 February 2006. 

He has had his first private sector experience by working at Yonca-Onuk Shipyard as Marketing Manager between March and October 2006.   

Afterwards he worked at Rohde & Schwarz Türkiye as Business Development Director until 1st of July 2015. 

He is organizing naval, land and air-avionics systems seminars starting with first Naval Systems Seminar since 2008.  

A. Zafer BETONER is married and has two daughters. He is fluent in English. He also speaks a little bit of daily German.


06.11.1978 – 05.01.1979     
Communication Officer Training, Gölcük.

05.12.1983 – 05.03.1986     
Naval Post Graduate School (NPGS), 590 MSEE (BSCS), Monterey / California USA.

28.04.1986 – 20.06.1986     
Seaguard Close-In Weapon System (CIWS) Operator Training, Oerlikon Contraves AG, Zurich / Switzerland.

22.09.1986 – 01.05.1987     
Seaguard (CIWS) Maintenance Training, OCAG Zurich / Switzerland.

24.11.1986 – 13.02.1987        
Seazenith 25 mm Gun Operator / Maintanence Training, OCAG Zurich / Switzerland.

04.05.1987 – 03.07.1987     
Dolphin Search Radar (part of Seaguard Fire Control System) Maintenance Training, Siemens-Plessey, Isle of Wight / UK.

04.11.1991 – 15.05.1992     
ISUS 83-2 Integrated Submarine Underwater System Maintenance Course, Atlas Elektronik GmbH, Bremen / Germany. 

14.06.1993 – 10.09.1993     
Seazenith 25 mm Gun Maintenance Course, OCAG Stockach / Germany.

30.08.1995 – 30.08.1996     
Submarine Liaison Officer, HDW Kiel / Germany.  

30.08.1996 – 30.09.1999     
TNHQ, Shipbuilding Department, Submarine Division Head (also Mine Ships Division Deputy Head), Ankara.

30.09.1999 – 20.08.2000     
TNHQ, Shipbuilding Department, Frigate Division Head, Ankara.

20.08.2000 – 10.08.2002     
Turkish Navy Projects Coordinator, Bremen / Germany.

11.08.2002 – 28.02.2006
Defense Industry Foreign Relations Department and Technical Services Department of MND as a Chief of Plan, Management & Publicity Division.   

14.06.2004 – Present        
Founder of “TDI News” (TSS Haber) mail Groups & its “turkishdefenceindustrynews.com” web site starting with IDEF’05 and has been serving to Defence Industry. 

12.10.2008 – Present      
Organizer of Naval, Land and Air-Avionics Systems Seminars starting with first Naval Systems Seminar since 2008.